Your Search returned 26 results for price

Not the results you were looking for? Suggest this term be built on our contact us page

Better Buy Comparison
Given two items with a price and quantity, this determines which is the better buy by comparing unit prices.

Binomial Option Pricing Model
This shows all 2t scenarios for a stock option price on a binomial tree using (u) as an uptick percentage and (d) as a downtick percentage

Bond Flat Price-Accrued Coupon-Market Price
Calculates the flat price, accrued coupon, and market price for a bond between valuation dates using the following methods:
1) Theoretical Method
2) Practical Method
3) Semi-Theoretical Method

Bond Price Formulas
Given a face value, coupon percent, yield percent, term, and redemption value, this calculates the price of a bond using the four price formulas for bonds
1) Basic
2) Premium/Discount
3) Base
4) Makeham

Budget Line Equation
Solves for any one of the 5 items in the standard budget line equation:
Income (I)
Quantity of x = Qx
Quantity of y = Qy
Price of x = Px
Price of y = Py

Calls-Puts-Option Δ
Calculates the call price, put price, and option Δ based on an option under the risk neutral scenario with a 1 year term.

Chain Discounts and Net Cost Price and Net Cost Equivalent
Given a chain discount and an original price, this calculates the total discount and net cost price.

Cost of Carry
Calculates the cost of carry expressed as the forward price for a position

Cost Recovery Method
Given a sales price, cost, and set of payments, this determines the gross profit per year based on the cost recovery method.

Coupon Comparison
Given a cost of goods, a dollar off coupon, and a percentage off coupon, this calculator will compare the two deals and determine which one is of more value. If the dollar coupon wins, the calculator will project the break even price where the dollar coupon would surpass the percentage coupon

Cox-Ross-Rubenstein Pricing
Using the Cox-Ross-Rubenstein method, this calculates the call price and put price of an option.

Equation of Exchange
Solves for any of the 4 variables in the Equation of Exchange: money, velocity, price, quantity

Income and Price Elasticity
Solves for any one of the 5 components that make up the income/price elasticity of demand equation.

Installment Sales Method of Accounting
Given a sales price, cost amount, installment payment amount and term, this will show the accounting for the Installment Payment method.

Markup Markdown
Given the 3 items of a markup word problem, cost, markup percentage, and sale price, this solves for any one of the three given two of the items.

Percent Off Problem
Given the 3 items of a percent word problem, Reduced Price, percent off, and full price, this solves for any one of the three given two of the items.

Percentage of Completion
Given a sales price, total costs, and costs per period, this determines the gross profit to date using the percentage of completion method.

Rates of Return
Given a set of stock prices and dividends if applicable, this calculates the periodic rate of return and the logarithmic rate of return

Sales Price Variance
Calculates the Sales Price Variance and Total Variance for a group of products

Sales Tax
Given a sales price and a total bill, this calculates the sales tax amount and sales tax percentage

T-Bill
Calculates any of the four items of the T-Bill (Treasury Bill or TBill) formula:
1) Price (P)
2) Face Value (F)
3) Number of Weeks (w)
4) Yield Rate (y)

Total Revenue
Given a quantity, price, and item, this calculates the total revenue.

Unit Cost
Calculates the unit cost based on a price and a quantity

Unit Savings
A discount and savings word problem using 2 people and full prices versus discount prices.

Volatility
Given a set of stock prices, this determines expected rates of return and volatility

Zero-Coupon Bond Price
This calculator calculates the price of a zero-coupon bond given a face value, yield rate, and term.


200 apples at $69.99 how much is each apple
Elli is purchasing 2.75 pounds of jelly beans which are priced at 4.85 per pound. How much change sh
A piece of gym equipment which cost 450 including vat last year is now selling at 500 excluding vat.
Mary paid 1.97 for toothpaste and a bar of soap using a discount coupon if the toothpaste cost 1.29
Robert has 45 dollars. He buys 6 tshirts and has 7 dollars left over. How much did each tshirt cost?
She ordered 6 large pizzas. Luckily, she had a coupon for 3 off each pizza. If the bill came to 38.9
Joe buys 9 cds for the same price, he also buys a dvd for 20. His total bill is 119. Find the cost o
A coupon that was mailed to preferred customers of video village rentals is good for 15% on any vide
The sales price s of a pair of shoes plus 4% sales tax
Mr rosenthal bought 15 computer disks and a carrying case for 28.50 if the carrying case cost 6.75 w
A bicycle helmet is priced at $18.50. If it is on sale for 10% off and there is 7% sales tax, how mu
A 6000 seat theater has tickets for sale at $24 and $40. How many tickets should be sold at each pri
How much more expensive per ounce is a 15 ounce bottle of mango juice for $3.45 than a 32 ounce bott
Tickets for a concert were priced at $8 for students and $10 for nonstudents. There were 1340 ticket
A TV that usually sells for $192.94 is on sale for 15% off. If sales tax on the TV is 6%, what is th
The sales price of a new compact disc player is $210 at a local discount store. At the store where t
Martin buys b books at £10 each what is the total cost
After a 33 percent reduction, you purchase a television for $281.40. What was the televisions price
Shen buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel.
You are purchasing carpeting for an office building. The space to be carpeted is 30 feet by 50 feet.
A shipping service charges $0.43 for the first ounce and $0.29 for each additional ounce of package
A pawn broker buys a tv and a computer for $600. He sells the computer at a markup of 30% and the tv
A theatre contains 459 seats and the ticket prices for a recent play were $53 for adults and $16 for
A used automobile dealership recently reduced the price of a used compact car by 6%. If the price of
Susie bought 15 pairs of shoes last year for an avarage of 30$ per pair. She sold each pair for 1/3
Sales tax is currently 9.1%. Write an algebraic expression to represent the total amount paid for an
A family buys airline tickets online. Each ticket costs $167. The family buys travel insurance with
A used automobile dealership recently reduced the price of a used compact car by 6%. If the price of
The price p of a gym’s membership is $30 for an enrollment fee and $12 per week w to be a member. W
If 7 movie tickets cost $63 what is the unit price of the movie tickets?
A coat is on sale for 35% off. The regular price of the coat is p. Write and simplify and expression
The function P(x) = -30x^2 + 360x + 785 models the profit, P(x), earned by a theatre owner on the ba
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12. What is the unit price of the apples?
A car is bought for $2400 and sold one year later $1440 find the loss as a percentage of the cost pr
Alonzo needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 36 pencils for $8.52. Brand B has a pack of
5 chocolates cost $25. What will 15 chocolates cost?
If jessica buys 2 bags of chips for $3.79 each, 6 candy bars for $1.15 each, and 3 steaks for $8.45
If the original price of an item was $30.00 and Joan only paid $24.00 for it, what percentage discou
The price of a baseball glove is no more than $38.95
Edna plans to treat her boyfriend Curt to dinner for his birthday. The costs of their date options a
A business owner spent $4000 for a computer and software. For bookkeeping purposes, he needs to post
A dress is on sale for $33. This is 3/5 of the regular price. What is the regular price?