Your Search returned 28 results for cos

Not the results you were looking for? Suggest this term be built on our contact us page

Break Even
Given a fixed cost, variable cost, and revenue function or value, this calculates the break-even point

Capitalized Cost and Periodic Charge
Given an Asset Value (A), a Salvage Value (S) at time (N), a sinking fund rate of (j), an effective rate of interest (i), and maintenance expense (M), this calculator solves for periodic charge (H) and capitalized cost (K)

Chain Discounts and Net Cost Price and Net Cost Equivalent
Given a chain discount and an original price, this calculates the total discount and net cost price.

Cofunction Calculator
Calculates the cofunction of the 6 trig functions: * sin
* cos
* tan
* csc
* sec
* cot


Cost Function
Creates a cost function from cost word problems

Cost of Carry
Calculates the cost of carry expressed as the forward price for a position

Cost Recovery Method
Given a sales price, cost, and set of payments, this determines the gross profit per year based on the cost recovery method.

Cost Revenue Profit
Given a total cost, variable cost, revenue amount, and profit unit measurement, this calculates profit for each profit unit

Coupon Comparison
Given a cost of goods, a dollar off coupon, and a percentage off coupon, this calculator will compare the two deals and determine which one is of more value. If the dollar coupon wins, the calculator will project the break even price where the dollar coupon would surpass the percentage coupon

Earnings Before Interest and Taxes (EBIT) and Net Income
Given inputs of sales, fixed costs, variable costs, depreciation, and taxes, this will determine EBIT and Net Income and Profit Margin

Equivalent Annual Cost (EAC)
Given 2 Items/machines with an Investment Cost, expected lifetime, and maintenance cost, this will calculate the EAC for each Item/machine as well as draw a conclusion on which project to invest in.

High and Low Method
Calculates the variable cost per unit, total fixed costs, and the cost volume formula

Hyperbolic Function
Calculates hyperbolic function values: sinh, cosh, tanh, csch, sech, coth

Hyperbolic Inverse
Calculates hyperbolic function values: arcsinh, arccosh, arctanh, arccsch, arcsech, arccoth

Installment Sales Method of Accounting
Given a sales price, cost amount, installment payment amount and term, this will show the accounting for the Installment Payment method.

Markup Markdown
Given the 3 items of a markup word problem, cost, markup percentage, and sale price, this solves for any one of the three given two of the items.

Percentage of Completion
Given a sales price, total costs, and costs per period, this determines the gross profit to date using the percentage of completion method.

Profit Equation
Using the Profit Equation with inputs (Revenue-Cost-Profit-Tax), this determines the relevant output including gross proft, gross profit margin, net profit, and net profit margin.

Pythagorean Theorem Trig Proofs
Shows the proof of 3 pythagorean theorem related identities using the angle θ:
Sin2(θ) + Cos2(θ) = 1
Tan2(θ) + 1 = Sec2(θ)
Sin(θ)/Cos(θ) = Tan(θ)

Right Triangles
This solves for all the pieces of a right triangle based on given inputs using items like the sin ratio, cosine ratio, tangent ratio, and the Pythagorean Theorem as well as the inradius.

Sum to Product and Product to Sum Formulas
Given two angles in degrees of u and v, this determines the following:
* Sin(u) ± Sin(v)
* Cos(u) ± Cos(v)
* Sin(u)Sin(v)
* Cos(u)Cos(v)
* Sin(u)Cos(v)
* Cos(u)Sin(v)
* Sin(u + v)
* Sin(u - v)
* Cos(u + v)
* Cos(u - v)
* Tan(u + v)
* Tan(u - v)

Trade Cost
Calculates the saved hours under the electrician/carpenter model of specializing in jobs as well as opportunity cost.

Triangle Solver and Classify Triangles
Solves a triangle including area using the following solving methods
Side-Angle-Side (SAS)
Angle-Side-Angle (ASA)
Side-Side-Angle (SSA)
Side-Side-Side (SSS)
Area (A) is solved using Herons Formula
Law of Sines
Law of Cosines

Also classifies triangles based on sides and angles entered.

Trig Measurement
Given an angle θ, this calculates the following measurements:
Sin(θ) = Sine
Cos(θ) = Cosine
Tan(θ) = Tangent
Csc(θ) = Cosecant
Sec(θ) = Secant
Cot(θ) = Cotangent
Arcsin(x) = θ = Arcsine
Arccos(x) = θ = Arccosine
Arctan(x) =θ = Arctangent
Also converts between Degrees and Radians and Gradians
Coterminal Angles as well as determine if it is acute, obtuse, or right angle. For acute angles, a cofunction will be determined.

Trigonometry Relations
Calculates various trigonometry measurements (sin,cos,tan,csc,sec,cot) given other measurements that you enter.

Unit Cost
Calculates the unit cost based on a price and a quantity

Utility and Cost Utility Ratio
Given 2 methods with a set of utilities and weights/probabilities, this will calculate the utility for each method, as well as the total utility using the additive method, as well as the Cost Utility Ratio

Weighted Average Cost of Capital (WACC) and Capital Asset Pricing Model (CAPM)
Calculates the Weighted Average Cost of Capital (WACC) and also calculates the return on equity if not given using the Capital Asset Pricing Model (CAPM) using debt and other inputs such as Beta and risk free rate.


Sales Tax Question
2 movie tickets and 3 snacks are $24. 3 movie tickets and 4 snacks are $35. How much is a movie tick
3 pound bag for $11.25
Unit Cost Calculator
3 pound bag for $11.25
The cost of renting a rototiller is $19.50 for the first hour and $7.95 for each additional hour. Ho
Mary spent a total of $291.94 for a party. She spent $200.29 on food, plus an additional $30.55 for
You had $22 to spend on 8 notebooks after buying them you had $6
Help
Ailyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil co
Happy Paws charges $16.00 plus $1.50 per hour to keep a dog during the day. Woof Watchers charges $1
You are comparing the costs of producing shoes at two different manufacturers. Company 1 charges $5
Dan makes 11 an hour working at the local grocery store. Over the past year he has saved 137.50 towa
Video store movie rental plans. Plan A 25 membership fee plus 1.25 for movie. Plan B 40 for unlimite
The cost for parking at a parking garage is 2.25 plus an additional 1.50 for each hour. What is the
A piece of gym equipment which cost 450 including vat last year is now selling at 500 excluding vat.
Two years of local internet service costs 685, including the installation fee of 85. What is the mon
Donna buys a bag of 11 oranges for 2.86. Find the unit price in dollars per orange.
Mary paid 1.97 for toothpaste and a bar of soap using a discount coupon if the toothpaste cost 1.29
Francis paid 51.12 for his dinner including tax. The cost of his dinner is 48. What percent is the t
Karin has 3 to spend in the arcade. The game she likes costs 50c per play. What are the possible num
Paper sells for 21 cents per pad. What will 5 pads cost?
She ordered 6 large pizzas. Luckily, she had a coupon for 3 off each pizza. If the bill came to 38.9
If you pay 9.70 dollars for 2.5 pounds of cheese, how much is it per pound?
If 3 pounds of apples cost 0.90, how much will 10 pounds cost?
Joe buys 9 cds for the same price, he also buys a dvd for 20. His total bill is 119. Find the cost o
Salma purchased a prepaid phone card for 30. Long distance calls cost 9 cents a minute using this ca
Max and Bob went to the store. Max bought 2 burgers and 2 drinks for $5.00 bob bought 3 burgers and
Marcela is having a presidential debate watching party with all of her friends, She will be making c
The basketball team is selling candy as a fundraiser. A regular candy bar cost 0.75 and a king sized
The cost of tuition at Johnson Community College is $160 per credit hour. Each student also has to p
Mr rosenthal bought 15 computer disks and a carrying case for 28.50 if the carrying case cost 6.75 w
You need to hire a catering company to serve meals to guests at a wedding reception. Company A charg
A package of cookies cost $4.00 it has 20 cookies how much does each cookie cost?
A bicycle helmet is priced at $18.50. If it is on sale for 10% off and there is 7% sales tax, how mu
Rental canoes cost $30 plus $5 per house of use. Which expression gives the cost of renting a canoe
Pablo is saving money to buy a game. So far he has saved $22, which is one-half of the total cost
Yosemite National Park charges $7 per person for an all day admission to the park. The total cost fo
writing and solving equations
writing and solving equations
I bought four candles that cost 7.00, 8.00, 9.00, and 20.00. If I have a budget of $50, how much can
The cost of a field trip is $220 plus $7 per student. If the school can spend at most $500, how many
A taxi charges a flat rate of $1.50 with an additional charge of $0.80 per mile. Samantha wants to s
Notebooks cost $1.39 each. What are the possible numbers of notebooks that can be purchased with $10
The total cost of producing x units for which the fixed costs are $2900 and the cost per unit is $25
A group of 4 adults and 5 children is visiting an amusement park. Admission is $15 per adult and $9
T-shirts sell for $19.97 and cost $14.02 to produce. Which equation represents p, the profit, in ter
Jazmin is a hairdresser who rents a station in a salon for daily fee. The amount of money (m) Jazmin
Lena purchased a prepaid phone card for $15. Long distance calls cost 24 cents a minute using this
A taxi charges a flat rate of $1.50 with an additional charge of $0.80 per mile. Samantha wants to s
At a local fitness center, members pay a $10 membership fee and $3 for each aerobics class. Nonme
The sales tax for an item was $21.50 and it cost $430 before tax. Find the sales tax rate. Write you
Lunch meat A is 10.00 for 2 lbs or meat B for 6.00 for 1lb
Martin buys b books at £10 each what is the total cost
A mail courier charges a base fee of $4.95 plus $11.90 per package being delivered. If x represents
A cell phone costs $20 for 400 minutes and $2 for each extra minute. Gina uses 408 minutes. How m
You have $16 and a coupon for a $5 discount at a local supermarket. A bottle of olive oil costs $7.
A yoga member ship costs $16 and additional $7 per class. Write a linear equation modeling the cost
Julia owes 18.20 for the month of November. Her plan costs 9.00 for the first 600 text messages and
How much do 10 pieces of candy cost if 1000 pieces cost 100.00?
It costs a $20 flat fee to rent a lawn mower, plus $5 a day starting with the first day. Let x repre
At a local fitness center, members pay an $8 membership fee and $3 for each aerobics class. Nonmembe
You are purchasing carpeting for an office building. The space to be carpeted is 30 feet by 50 feet.
At Sams Club, 32 cans of Coke cost a total of $8.96. What is the cost per can?
the cost of x concert tickets if one concert ticket costs $97
Write a system of equations to describe the situation below, solve using any method, and fill in the
You have $535 in your wallet and want to buy pizzas that cost $3 each. How much money will you have
Bills car rental charges a base fee of 50$ and then $0.20 per mile
Sales tax is currently 9.1%. Write an algebraic expression to represent the total amount paid for an
A family buys airline tickets online. Each ticket costs $167. The family buys travel insurance with
Your bill for dinner, including a 7.25% sales tax, was $49.95. You want to leave a 15% tip on the co
the cost of x pounds of pork at $4.10 a pound
Finance
The cost of x textbooks if one textbook costs $140
The price p of a gym’s membership is $30 for an enrollment fee and $12 per week w to be a member. W
If 7 movie tickets cost $63 what is the unit price of the movie tickets?
14 oranges $3.78
A companys cost function is C(x) = 16x2 + 900 dollars, where x is the number of units. Find th
A house costs 3.5 times as much as the lot. Together they sold for $135,000. Find the cost of each
Xavier has $132 to buy a video game. Each game costs $12. Write an equation to find the number of ga
please solve the fifth word problem
please solve the fifth word problem
In 2010 a algebra book cost $125. In 2015 the book cost $205. Whats the linear function since 2010?
A plumber charges $50 to visit a house plus $40 for every hour of work.
Math Written Assignment
Translate to an inequality. The cost is smaller than $94,000
John spent $10.40 on 5 notebooks and 5 pens. Ariana spent $7.00 on 4 notebooks and 2 pens. What is t
The function P(x) = -30x^2 + 360x + 785 models the profit, P(x), earned by a theatre owner on the ba
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12. What is the unit price of the apples?
Kierra had $35 to spend at the movies. If it was $11 to get in and snacks were 2$ each, how many sna
The blue star publishing company produces daily "Star news". It costs $1200 per day to operate regar
If sales tax is currently 8.2%, write an algebraic expression representing the amount of sales tax y
An item cost $370 before tax, and the sales tax is 25.90 what is the percentage?
A car is bought for $2400 and sold one year later $1440 find the loss as a percentage of the cost pr
You pay 510.00 to rent a storage unit for 3 months the total cost includes an initial deposit plus a
A cell phone plan charges $1.25 for the first 400 minutes and $0.25 for each additional minute, x. W
Company A rents copy machines for $300 a month plus $0.05 per copy. Company B charges $600 plus $0.0
If you buy 5 packages of noodles at $1.48 each whats the total?
5 chocolates cost $25. What will 15 chocolates cost?
Mr. Smith wants to spend less than $125 at a zoo. A ticket cost $7 he is taking 2 kids with him. Use
A national political party has a budget of $30,000,000 to spend on the inauguration of the new presi
Potato chips were $29.26 for 7 bags.Brand B was $25.38 for 6 bags which is the better buy
Hope it's okay to ask this here?
If jessica buys 2 bags of chips for $3.79 each, 6 candy bars for $1.15 each, and 3 steaks for $8.45
Frank is a plumber who charges a $35 service charge and $15 per hour for his plumbing services. Find
The average cost of printing a book in a publishing company is c(x) = 5.5x+kx, where x is the numbe
The cost of hiring a car for a day is $60 plus 0.25 cents per kilometer. Michelle travels 750 kilome
A manufacturer has a monthly fixed cost of $52,500 and a production cost of $8 for each unit produce
If you buy 4000 pencils for 80 dollars how much does each pencil cost?
Students stuff envelopes for extra money. Their initial cost to obtain the information for the job w
A dormitory manager buys 38 bed sheets and 61 towels for $791.50. The manager get another 54 bed she
The cost to rent a boat is $10. There is also charge of $2 for each person. Which expresion represen
A cellular phone company charges a $49.99 monthly fee for 600 free minutes. Each additional minute c
You are buying boxes of cookies at a bakery. Each box of cookies costs $4. In the equation below, c
Your brother has $2000 saved for a vacation. His airplane ticket is $637. Write and solve an inequal
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $75. A seas
The revenue for selling x candles is given by f(x)=12x. The teams profit is $40 less than 80% of the
Melissa runs a landscaping business. She has equipment and fuel expenses of $264 per month. If she c
The cost to rent a construction crane is 450 per day plus 150 per hour. What is the maximum number o
Edna plans to treat her boyfriend Curt to dinner for his birthday. The costs of their date options a
Flight is $295 and car rental is $39 a day, if a competition charges $320 and $33 a day car rental,
Your clothes washer stopped working during the spin cycle and you need to get a person in to fix the
Solving word problems with the matrix method?
Solving word problems with the matrix method?
If you paid $2.95 for 2.5 pounds of apples,what was the cost per pound?
Rita is mailing packages. Each small package costs her $2.80 to send. Each large package costs her
The cost of X pounds of cheese or $6.75 a pound
A book publishing company has fixed costs of $180,000 and a variable cost of $25 per book. The books
The store is selling apples for $0.49 per pound. Write a function to model the cost of "p" pounds of
A soft drink costs $1.65, and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many ref
A business owner spent $4000 for a computer and software. For bookkeeping purposes, he needs to post
Benny had 119 dollars to spend on 9 books. After buying them he had 11 dollars. How much did each bo
Stacy sells art prints for $12 each. Her expenses are $2.50 per print, plus $38 for equipment. How m
Joel bought 88 books. Some books cost $13 each and some cost $17 each. In all, he spent $128. Which
Dotty McGinnis starts up a small business manufacturing bobble-head figures of famous soccer players
Robert and Robert go to the movie theater and purchase refreshments for their friends. Robert spend
Happy Paws charges $19.00 plus $5.50 per hour to keep a dog during the day. Woof Watchers charges $1
In 2016, National Textile installed a new textile machine in one of its factories at a cost of $300,
A gardener wants to fence a circular garden of diameter 21cm. Find the length of the rope he needs t